Profil školy
Charakteristika
Materská škola Šancová vznikla v roku 1965. Spojením základnej školy Za kasárňou vznikol jeden právny subjekt od 1.12.2002. Materská škola je organizačná zložka základnej školy Za kasárňou 2. Zriaďovateľom je mestská časť Bratislava Nové Mesto. Zariadenie je 4 - triedne. V triedach poskytujeme celodennú výchovnú starostlivosť, ale aj poldennú výchovnú starostlivosť, deťom vo veku od troch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou.
Poslanie
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie. Pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí. Predprimárne vzdelávanie je uskutočňované podľa školského vzdelávacieho programu ,,Brúsime si jazýčky“. Školský vzdelávací program je vypracovaný v súlade s Národným programom prevencie obezity, s Národným programom duševného zdravia a v súlade so zachovaním ľudských práv.
Využívame aktivizujúce a inovačné metódy, učenie detí vo všetkých oblastiach výchovy a vzdelávania, na základe vlastných skúseností a zážitkového učenia. Hlavným prostriedkom rozvoja a hlavnou výchovno – vzdelávacou metódou je hra.Vlastné zameranie
Brúsime si jazýčky slovenčinou a nemčinou (jazyková výchova – oboznamovanie s nemeckým jazykom). Materská škola sa zameriava na nemecký jazyk v spolupráci so ZŠ simultánnym spôsobom podľa projektu „Brúsime si jazýček nemčinou“. Projekt je rozdelený do desiatich tematických okruhov, každý okruh má svoje vlastné podtémy a plnené úlohy sú podporené prácou na počítačovej zostave KidSmart v nemeckej mutácii. Spolupracujeme s partnerskou MŠ z Rakúska prostredníctvom projektu „Prekonávame hranice“ a projektu „Big-Ling SK-AT“ – program Kooperácie v oblasti vzdelávania v pohraničním regióne. Projekt sa realizuje simultánnym spôsobom vo všetkých triedach primeraným spôsobom podľa vekových kategórií.
Okrem oboznamovania sa s jazykom nemeckým aj anglickým sa materská škola zameriava na športovo – pohybovú a enviromentálnu výchovu.
Hravou formou sa deti oboznamujú s IKT, rozvíjame základné zručnosti potrebné na interakciu s počítačom, samostatnosť a tvorivosť detí, prostredníctvom výučbových programov využívame prácu s interaktívnou tabuľou. Rozširujeme a prehlbujeme vedomosti finančnej a predčitateľskej gramotnosti prostredníctvom digitálnej hračky Bee – bot.Aktivity / Projekty
Pri rozvíjaní základov enviromentálnej kultúry využíváme alternatívne možnosti spolupráce s centrami enviromentálnej výchovy – ekocentrum Daphne, živé zvieratká, vozenie na poníkoch a organizujeme turisticko – prírodovedné vychádzky do okolia. Do výchovno – vzdelávacej činnosti začleňujeme aj návštevy kultúrnych inštitúcií ako je Štátne bábkové divadlo, Slovenská národná galéria, verejná knižnica, kultúrne stredisko na Vajnorskej. Organizujeme doplnkové aktivity: divadelné predstavenia, šarkaniádu, tekvičkové slávnosti, Mikuláš, MDD, fašiangový karneval, vianočná akadémia, šibačka, detská olympiáda, rozlučka s predškolákmi.
Zúčastňujeme sa edukatívnych exkurzií, vystúpení, prednášok so záchranármi a zapájame sa do výtvarných súťaží.Krúžky
Nemecký jazyk, anglický jazyk, tanečno – pohybová príprava.
S cieľom posilniť športovo – pohybovú prípravu organizujeme v spolupráci s organizáciami výcviky korčuliarsky, plavecký a lezecký.Školský dvor
Zariadenie je situované v pokojnej zóne blízko centra mesta. K objektu materskej školy patrí rozsiahly oplotený areál určený na pobyt vonku, telovýchovné, rekreačné aktivity a záujmovú a hrovú činnost detí. Súčasťou areálu sú stromy a kríky, ako aj hrové atrakcie, detský záhradný nábytok, pieskovisko a oddychová zóna s lavičkami.
Spolupráca s organizáciami
Veľký dôraz kladieme na spoluprácu s našou kmeňovou ZŠ Za Kasárňou a jej podporným tímom psychológov a školským špeciálnym pedagógom, ako uvítame aj ich pomoc pri testovaní školskej zrelosti. Rovnako pokračujeme v spolupráci a podpore detí a rodičov s Centrom poradenstva a prevencie na Vajnorskej v súčinnosti aj s ich logopedickou, ktorá absolvuje s našimi deťmi logopedickú depistáž.
Predškoláci sa každoročne zúčastňujú návštevy v ZŠ na Dni otvorených dverí.
Spolupráca s rodičmi prostredníctvom spoločných aktivit, ako sú aj brigády a Občianske združenie – Rada rodičov a priateľov materskej školy, ktorá usiluje o získanie finančných zdrojov, ako aj cez projekty, sponzorov a 2% z daní.
V spolupráci s OZ Stopa a prostredníctvom dobrovoľníkov revitalizujeme areál záhrady a zveľaďujeme interiér.
Každoročne sa zapájame do projektu Naše mesto, ktorú organizuje Nadácia Pontis a aktívne sa zúčastňujeme projektu „Zelená škola“, zbierame baterky so Šmudlom, čím vedieme deti k ochrane životného prostredia a enviromentálnemu cíteniu.V materskej škole vytvárame prostredie priaznivej pracovnej klímy s dôrazom na vzájomnú dôveru, úctu, zodpovednosť a pracovné nasadenie v stabilnom kolektíve, ktorý udržiava dobré medziľudské vztahy s rodičmi a spolupracuje s partnermi školy.